Okumadan Geçmeyin! Regülasyon Kitabımız Ön Siparişe Açıldı!

BASEAK Kamu Politikaları, Regülasyon ve Rekabet ekibimizin lideri Av. Şahin Ardıyok’un yazdığı ve telekomünikasyon, enerji, tarım, medya gibi düzenlenen piyasalarda sahip olduğu tecrübeleri ile Bilkent, Bilgi ve Kadir Has Üniversite’nde verdiği derslerle ilgili bilgi birikimini paylaştığı “Regülasyon Hukuku” isimli kitap ön siparişe açıldı! Regülasyon alanında çalışma yapan herkesin faydalanabileceği bu eser, On İki Levha Yayıncılığın da katkılarıyla 25 Kasım’dan itibaren okuyucuları ile buluşacak.

Ülkemizde özellikle 1980 sonrasında gerçekleşen serbest piyasa modeline geçiş süreci ile ve 2001 krizini takip eden yıllarda gerçekleştirilen özelleştirmeler ile popülerlik kazanan düzenleyici kurumlar ve bu kurumların faaliyet gösterdiği regülasyonlar hayatımızın önemli bir parçası olmaya başladı. Hukukun her alanında etkisini gösteren bu rüzgâra olan büyük ilgiyi gerek profesyonel hayatında gerekse 10 yılı aşkın süredir üniversitelerde verdiği derslerde gözlemleyen Şahin Ardıyok’un bu eserini, söz konusu ilgiye yönelik kapsamlı bir karşılık olarak değerlendirebiliriz.

Regülasyon Hukuku” adı altında toparlanan bu eserde; regülasyonun dünyadaki tarihsel gelişim süreci, serbest piyasa ekonomisi ve hukuksal kaynakları, Şikago Okulu ve hukuk ve ekonomi disiplini ve regülasyon hukukunun ekonomik temelini oluşturan temel fiyat teorisine ilişkin sunulan açıklamaların ardından, piyasalardaki yapısal aksaklıklar ve bu aksaklıkların giderilmesi için sunulan alternatif çözümler, dünyadaki süreç ve Türkiye’deki örnekler üzerinden inceleniyor. Eserde aynı zamanda regülasyonların ne zaman yapısal piyasa aksaklıklarını giderme amacından sapabileceği ve gerek politikacıların gerekse regülasyon uygulayıcılarının amaç fonksiyonu ışığında şekillenip uygulanabileceğine ilişkin kapsamlı değerlendirmelere yer veriliyor.

Şikago Okulu’nun regülasyon alanında önde gelen simalarından olan ve aynı zamanda Şahin Ardıyok’un da öğrencisi olma şansına sahip olduğu Prof. Sam Peltzman’ın ekonomik regülasyon teorisine de kapsamlı bir şekilde yer veren bu eser, bu yönüyle piyasada yer alan diğer kaynaklardan ayrılıyor.

Hukuk ve ekonomi disiplininin temel alındığı bu eserin, ülkemizde regülasyon alanına yönelik özellikle hukuki açıdan önemli bir eksikliği tamamlayacağına inanıyoruz. Eser içeriğine ilişkin detaylı bilgi ve ön sipariş imkânı için bu siteyi ziyaret edebilirsiniz!

Şimdi kayıt olun
Son blog yazılarımızı e-posta ile alın.
Aslı Ak

Aslı Ak

Aslı Ak rekabet hukuku ile ilgili konularda hukuki danışmanlık sağlamaktadır. Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans öğrenimini (2019), aynı zamanda çift anadal programı kapsamında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İşletme Bölümü lisans öğrenimini (2019) tamamlamıştır. Aslı, akıcı olarak İngilizce ve başlangıç seviyesinde Almanca konuşmaktadır.

Tam biyografi