Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) 3 Ağustos 2018 tarihinde üç adet yeni karar özeti yayınladı.

Karar özetlerine kısaca göz atacak olursak:

İlk kararın bir gerçek kişinin adının geçtiği köşe yazısının silinmesine ilişkin olduğu görülüyor. Bu kişinin kamuyu ilgilendiren bir konumda olduğu belirtilerek, adının köşe yazısında geçmesi ifade özgürlüğünün yansıması olan basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilmiş.

İkinci karar ise özel nitelikli kişisel verilerin kanuna aykırı şekilde internet ve sosyal medya mecralarında paylaşılmasıyla ilgili. Özel nitelikte kişisel veri olarak değerlendirilen sağlık raporunun internette ve sosyal medyada paylaşılması sonucu veri sorumlusuna uygun güvenlik düzeyini temin edemediği için idari para cezası uygulanması söz konusu.

Son kararın ise iş başvurusu sürecinde işlenen kişisel verilerin hukuka aykırı şekilde paylaşılmasıyla ilgili olduğu görülüyor. Kararda iş başvurusu yapan kişinin kişisel bilgilerinin diğer işe başvuranlarla paylaşıldığı tespit edilerek idari para cezası uygulanmış. Ayrıca şirketler topluluğu bünyesindeki şirketlerin bu kişisel bilgileri ilgili kişinin rızası olmaksızın kendi aralarında paylaşması da ihlal kapsamında değerlendirilmiş.

Kararların özetlerini aşağıda yer alan linkte bulabilirsiniz:

https://www.kvkk.gov.tr/Icerik/5262/Kisisel-Verileri-Koruma-Kurumu-Karar-Ozetleri

Sertaç Yüksel

Şimdi kayıt olun
Son blog yazılarımızı e-posta ile alın.
Gediz Cinar

Gediz Cinar

Gediz Çınar ağırlıklı olarak otomotiv, telekomünikasyon, enerji, altyapı ve Kamu Özel Ortaklığı projeleri, üretim ve perakendecilik ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlere rekabet hukuku ve enerji hukuku alanlarında hukuki danışmanlık vermektedir.

Tam biyografi